Takmer polovica seniorov používa internet každý deň
„Mobilné siete a internet už nie sú len doménou mladších generácií, a seniori by mali byť viac zapojení do digitálneho sveta. Napriek tomu sa mnohí z nich stretávajú s novými hrozbami a výzvami, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť a prístup k relevantným informáciám, “ zdôrazňuje Mladen Mitič, riaditeľ oddelenia pre masový trh Slovak Telekom.
Čo ukázal prieskum
Podľa najnovších údajov spoločnosti Telekom, až 70 % seniorov využíva internet pravidelne, pričom 42 % z nich je online každý deň a ďalších 17 % využíva internet viackrát týždenne. Okrem toho, 63 % seniorov používa smartfóny a 43 % notebooky, čo naznačuje výrazný posun smerom k moderným technológiám. Napriek tomu však mnohí seniori čelia výzvam pri ich používaní, ako sú ťažkosti s inštaláciou softvéru (66 %) a orientáciou v online službách (45 %).
Seniori často podceňujú základné bezpečnostné opatrenia pri používaní internetu, čo vedie k zvýšenému riziku. Približne 40 % z nich má obmedzené znalosti o technických bezpečnostných opatreniach, ako sú viacfaktorová autentifikácia alebo používanie firewallu, ktorý funguje ako ochrana počítača pred nežiaducimi návštevníkmi a útokmi z internetu. Okrem toho, približne 43 % seniorov sa už stretlo s phishingovými útokmi alebo spamom.

Potreba podpory a vzdelávania
Významné je, že len malá časť seniorov, konkrétne 16 %, si aktívne overuje pravdivosť informácií, s ktorými sa stretávajú online. Tento fakt zdôrazňuje potrebu zvýšenej podpory a vzdelávania v oblasti bezpečnosti a digitálnej gramotnosti.
Slovak Telekom pripravil pre seniorov nasledujúce desatoro bezpečného používania internetu:
- Vytvorte si dlhé a jedinečné heslo, ktoré kombinuje veľké a malé písmená, čísla a interpunkciu. Vyberajte si heslá, ktoré sú ľahko zapamätateľné, ale ťažko uhádnuteľné pre ostatných.
- Zamknite svoje zariadenia heslom na ochranu údajov proti neoprávnenému prístupu. Vyhnite sa používaniu jednoduchých a ľahko uhádnuteľných hesiel.
- Buďte opatrní pri zdieľaní osobných informácií na sociálnych sieťach. Obmedzte množstvo zverejnených údajov, aby ste minimalizovali riziko zneužitia vašich údajov podvodníkmi alebo hackerami.
- Komunikujte len s ľuďmi, ktorých osobne poznáte. Ak vás online kontaktuje niekto neznámy a žiada o peniaze alebo citlivé informácie, konzultujte to s dôveryhodným členom rodiny.
- Uvedomte si, že to, čo uverejníte na internete, tam zostáva navždy. Zdieľajte menej, aby ste predišli nechcenému šíreniu osobných údajov.
- Zostaňte informovaní o aktuálnych podvodoch a metódach, ktoré používajú podvodníci, najmä tie, ktoré sú zamerané na seniorov.
- Nechajte si od mladších členov rodiny pomôcť s kontrolou vašich emailov a rozpoznávaním spamov a podvodných správ.
- Nikdy neposielajte peniaze cudzím ľuďom, najmä ak sa predstavia ako úradníci alebo zdravotnícki pracovníci a žiadajú financie pod rôznymi zámienkami.
- Nakupujte len v overených internetových obchodoch. Ak si nie ste istí, vyhľadajte pomoc alebo radu predtým, ako zadáte svoje platobné údaje.
Buďte kritickí voči informáciám, ktoré nájdete online. Overujte si zdroje a buďte opatrní pri otváraní odkazov alebo sťahovaní súborov z neznámych zdrojov.
Veríme, že aj naše stránky i články vám pomáhajú rozširovať obzory a orientovať sa ľahšie vo svete moderných technológií. Vzdelávajte sa!