Väčšina tradičných komunikačných médií vrátane telefónu, rádia, televízie, papierovej pošty a novín je v súčasnosti ovplyvnená a „preddefinovaná“ internetom, čím vznikli nové služby, ako je napríklad e-mail, internetový telefón, internetová televízia, online hudba, digitálne noviny. Popri nich existujú webové stránky na prehrávanie videí, seriálov a filmov (tzv. streamovacie služby). Vydávanie novín, kníh a iných tlačených médií začalo upadať kvôli klesajúcim predajom, toto odvetvie sa muselo tiež prispôsobiť technológiám webových stránok a nájsť spôsoby predplatného tak, aby prežilo.

Vznik sociálnych sietí a vplyv internetu na obchod
Internet umožnil a urýchlil nové formy osobnej interakcie prostredníctvom okamžitých správ, internetových fór, ale najmä služieb sociálnych sietí. Služby sociálnych médií ako Facebook, Twitter a Instagram sa stali jednými z najpopulárnejších, pretože stránky umožňujú používateľom zdieľať svoj vlastný obsah so svojimi priateľmi a širším svetom. Súčasne sa vďaka vysokej návštevnosti stali vynikajúcim miestom na zobrazovanie reklamy, ktorá oslovuje viac cielene a je výrazne lacnejšia než klasické reklamné médiá používané dovtedy.
Vďaka lacnejšej reklame exponenciálne vzrástli u mnohých obchodníkov tržby. Prispeli tomu i možnosti online predajov, ktoré sa rozvinuli spolu s internetom. Malým podnikom a podnikateľom umožňuje rozšíriť svoju „kamennú“ prítomnosť na väčší trh, alebo dokonca predávať tovar a služby výlučne online.
Mobilné telefóny a internet
V mobilných telefónoch sa objavili technológie, vďaka ktorým získali tieto malé zázraky techniky prístup na web. Po uvedení smartfónov na trh a boomom, ktorý vyvolal napríklad iPhone od spoločnosti Apple (uvedený v roku 2007), počet používateľov internetu na celom svete ďalej rástol. V súčasnosti má prístup k internetu viac než polovica svetovej populácie (oproti približne jednej šestiny v roku 2005).
Technologické novinky a ich dôsledky
Zvýšená dostupnosť bezdrôtového prístupu na internet umožnila vznik aplikácii, ktoré boli predtým neekonomické.
Napríklad globálne polohovacie systémy (systém navigácie GPS) v kombinácii s bezdrôtovým prístupom na internet pomáhajú mobilným užívateľom lokalizovať alternatívne trasy, generovať presné správy o nehodách, iniciovať záchranné služby a zlepšiť riadenie dopravy a kontrolu preťaženia.
Okrem smartfónov, tabletov, bezdrôtových prenosných počítačov a osobných digitálnych asistentov boli vyvinuté napríklad nositeľné zariadenia s hlasovým vstupom a špeciálne okuliare na virtuálnu realitu.
Internet urýchlil vývoj takmer všetkých odvetví, vrátane medicíny (výskum vakcín, liečiv, DNA), priemyslu, ale aj klimatických zmien. Na jednej strane zažívame v súčasnosti svet s vymoženosťami a komfortom, o akom sa našim predkom ani nesnívalo, na druhej strane majú dôsledky ťažby a rozvoja priemyslu dopady na životné prostredie v globálnom meradle. Devastácia prírody pokročila veľmi ďaleko a jej skutočné dôsledky na existenciu ľudstva netušíme.