Internet rozšíril možnosti participácie bežných občanov v rôznych oblastiach, najmä prostredníctvom fenoménu blogov, komentárov, či iných internetových príspevkov. Mnohé blogy sú jednoducho online denníky alebo časopisy, no iné sa stali zdrojmi informácií a názorov, ktoré spochybňujú oficiálne vyhlásenia vlády alebo hlavné spravodajské médiá.

Blogy a explózia informácií

Do roku 2005 existovalo približne 15 miliónov blogov, čo je počet, ktorý sa zdvojnásobuje približne každých šesť mesiacov. Spojené štáty dominujú vo svete blogov alebo „blogosfére“, s angličtinou ako lingua franca, no blogy v iných jazykoch sa šíria rovnako rýchlo.

Overovanie neprávd a dezinformácií

S internetom a jeho takmer neobmedzenými možnosťami prichádza aj riziko šírenia neprávd a dezinformácii. Nielen politické strany využívajú rôzne platformy na šírenie účelového obsahu na dosiahnutie vlastných cieľov. Nenávistné komentáre, neprajné správy, či vyhrážanie sú už dnes, bohužiaľ, bežnou súčasťou online komunikácie.

Je preto nesmierne dôležité vždy overovať pravdivosť článkov, či komentárov, s ktorými sa na internete stretávame. Overené zdroje sú vždy podpísané, uvádzajú odkiaľ čerpali informácie a či prebehol tzv. fact checking – overovanie faktov.

Regulácia internetu

Ďalšou výzvou internetu a partikulárne sociálnych sietí je ich nedostačujúca, v mnohých prípadoch nulová regulácia. V demokratických krajinách, v ktorých má každá osoba v ústave zakotvené právo na slobodu prejavu, sa toto právo vzťahuje aj na sociálne siete. Je to ale súčasne dvojsečná zbraň, ktorá je neraz využívaná na presadzovanie vlastných cieľov, medzi ktoré patrí šírenie klamstiev a ohováranie, schované pod pokrievkou prejavenia vlastného názoru.

Väčšina krajín nemá v zákone ukotvenú reguláciu sociálnych sietí a preto je ťažké klamstvám zabrániť. Veľké platformy ako Facebook alebo Twitter musia vyslovené nepravdy mazať, vrátane tzv. hate speech – nenávistných prejavov, no v realite sa to často nedeje. Neexistuje dostatočný počet moderátorov, ktorí by upratovali diskusie pod kontroverznými či citlivými príspevkami.

Platí však, že základná slušnosť by nemala chýbať ani v online priestore a predtým, než sa rozhodnete čokoľvek zdieľať alebo okomentovať, je dobré overiť si pravdivosť daného článku/informácie.