Online komunikácia alebo komunikácia pomocou internetu znamená zdieľanie informácií alebo komunikácie cez počítačovú sieť – internet.
Komunikácia môže prebiehať štyrmi spôsobmi.
Asi najstarší z nich je pomocou e-mailovej adresy. Napísaná a odoslaná elektronická správa vtedy čaká svojho adresáta v jeho elektronickej poštovej schránke, kým ju neotvorí a neprečíta. Je to podobné ako skutočná papierová pošta.
Ďalším spôsobom je chatovanie, keď si zúčastnené strany tiež píšu správy, ale obe sú v tom istom čase prítomné pri klávesnici – komunikujú písomne v tom istom časovom rámci.

Internetovou komunikáciou je aj používanie sociálnych sietí, kde pridaním fotografie, textu, komentára, či „like“ a pod. komunikuje člen siete svoje zážitky, pocity, potreby. Sociálne médiá majú širokú ponuku foriem komunikácie: správy, hovory, videohovory, či hlasové správy. O sociálnych sieťach si môžete viac prečítať v časti sociálne médiá.
Po rokoch sa rozšírila medzi ľuďmi vďaka novým programom posledná forma online komunikácie, ktorú odborníci označujú ako VoIP (Voice over Internet Protocol). Je to hlasová forma komunikácie, keď ľudia komunikujú hlasom ako pri bežnom telefonovaní – na prenos signálu sa využíva internet. Túto formu umožňoval spolu s video prenosom v začiatkoch už Skype i Facebook, dnes sú rozšírené smartfónové aplikácie WhatsApp, Signal, Telegram, Viber a i.
Na komunikáciu pomocou internetu je potrebné zariadenie, ktoré má možnosť pripojenia na internet. Medzi také patria: počítač (notebook alebo stolový počítač), inteligentný telefón (smartfón) alebo tablet.