Ak poznáte webovú adresu, môžete ju priamo zadať do adresného riadku prehliadača. Čo robiť v prípade, že namiesto konkrétnej stránky chcete vyhľadať informácie, napríklad recepty s nízkym obsahom soli, miestneho inštalatéra, návod, ktorý vám ukáže, ako si ušiť sukňu alebo kedy sa v utorok otvára miestna pošta?
Dobrou správou je, že tieto informácie sú vďaka internetu na dosah ruky a na ich nájdenie potrebujete len spomínaný prehliadač: Google Chrome, Firefox, Edge či iný a vyhľadávací program – Google, Bing, Seznam,… Je rozumné vyskúšať rôzne, aby ste zistili, ktorý vám dáva najlepšie výsledky vyhľadávania. V tomto návode budeme ako príklad prehľadávača používať ako vyhľadávací nástroj Google. (Máte chaos v tom, čo je Google Chrome a Google? Prečítajte si článok Čo je Google?)
Všetko, čo musíte urobiť, je aktivovať vyhľadávaciu službu. V prípade, že nie je režim vyhľadávania v prehliadači prednastavený automaticky pri otvorení prehliadača, resp. jeho novej karty, treba do adresného riadka hore vždy napísať google.sk (alebo adresu iného obľúbeného vyhľadávača), čím bezplatnú vyhľadávaciu službu aktivujete.
Je praktické v nastaveniach prehliadača používanú vyhľadávaciu službu prednastaviť, aby sa vždy pri spustení automaticky aktivovala, hoci ju nemusíte použiť.

Následne sa v strede obrazovky zobrazí vyhľadávacie pole s logom Google nad ním. Do poľa môžete zadať slovo alebo výraz, ktorý hľadáte. Tu je niekoľko príkladov čo môžete hľadať:
- recepty s nízkym obsahom soli
- kontakt na inštalatéra (a názov mesta)
- ako prišijem zips do sukne
- otváracie hodiny pošty v mojom okolí
- kurz angličtiny (a názov mesta)
- kurz EUR USD
atď.
Poznámka:
hľadaný výraz môžete napísať aj priamo do adresného riadka prehliadača (ako na obrázku hore, kde sa píše google.sk) a ak má prehliadač prednastavenú niektorú vyhľadávaciu službu, táto ho automaticky vyhľadá.
Zobrazí sa dlhý zoznam výsledkov vyhľadávania, ktorý môže pokračovať na desiatkach nasledujúcich obrazoviek. Ak chcete vidieť výsledkov viac, budete sa musieť posúvať nadol a kliknúť na možnosť „ďalšia stránka“ v dolnej časti obrazovky alebo ďalšie písmeno o v texte Goooogle. V hornej časti prvej stránky sú výsledky hľadania, o ktorých si vyhľadávací nástroj Google myslí, že sú najbližšie k tomu, čo ste chceli nájsť. Je dobré otvoriť a prezrieť viacero stránok, ktoré ponúka, kým nenájdete najlepšie informácie k tomu, čo hľadáte.
V prípade, že nenájdete presne to, čo chcete, spustite opätovné vyhľadávanie s miernou zmenou zadania. Môžete dosiahnuť lepší výsledok. Zároveň je treba povedať, že prvých pár horných výsledkov môžu byť reklamy, teda ponuka firiem, ktoré si platia za to, aby sa vám vo vyhľadaní objavili ako prvé (reklama je jeden zo zdrojov príjmov firmy Google). Bývajú označená tučným písmom ako Reklama alebo Sponzorované. Väčšinou sú to ponuky overených obchodníkov, takže im môžete na 99 % dôverovať (pozor, aj podvodníci si môžu zaplatiť reklamu). No ak nie je na týchto pozíciách práve to, čo hľadáte, presuňte sa nižšie a otvorte ďalšie web-stránky výsledkov hľadania. O vyhľadávaní pri nakupovaní nájdete viac informácií v časti Nakupovanie cez e-shop.
Buďte si stále vedomý, že výsledky vyhľadávania závisia od toho, ako presne vo vyhľadávacom políčku definujete, čo vás zaujíma.

Ak budete napríklad vyhľadávať výraz „strom“, vyhľadávač ponúkne na zobrazenie stránky obsahujúce informácie o stromoch, typoch stromov, o ich základných charakteristikách, ako aj fotografie stromov. Zadaním niečoho konkrétnejšieho, napríklad „dub letný“, sa vyhľadávanie zúži a priblíži vás presnejšie ku konkrétnym informáciám, ktoré hľadáte.