Je množstvo portálov, na ktorých si môžete zriadiť e-mailovú schránku. Medzi najznámejšie domény poskytujúce vytvorenie schránky patria Gmail.com, Zoznam.sk, Yahoo.com, Hotmail.com.
Postup je naozaj jednoduchý a netreba sa ho báť. Tu sa s ním môžete podrobne zoznámiť.
Vytvorenie / založenie e-mailovej schránky
Do adresného riadka internetového prehliadača napíšte názov domény, na ktorej si chcete zriadiť elektronickú poštovú schránku. Napríklad gmail.com. Objaví sa vstupné okienko elektronickej pošty portálu gmail.com.
Na obrazovke vľavo dolu vidíte výzvu Vytvoriť účet. Kliknite myšou na výzvu a proces vytvárania schránky na doméne gmail.com ste práve úspešne začali. Podrobne nájdete popísaný postup založenia účtu e-mailovej schránky Gmail v samostatnom článku.

Na niektorých iných stránkach môže byť text výzvy umiestnený inde (napr. vpravo hore) a môže znieť inak – Založiť nový účet alebo len Nový účet a pod.
Na založenie svojej novej schránky budete potrebovať prihlasovacie meno a heslo. Sami si ich vymyslite.
Vaše prihlasovacie meno bude adresa vašej schránky, na ktorú budú iní ľudia posielať svoje správy pre vás.
Prihlasovacie meno a heslo
Napríklad si podľa mena zvolíte adresu anna.novakova a heslo NpsvArci15.
Adresy sa píšu malými písmenami, môže v nich byť ako oddeľovač slov použitá bodka (nie medzera).
Heslá majú kvôli bezpečnosti obsahovať malé i veľké písmená, číslice, prípadne bodku, hviezdičku, výkričník a pod. Spravidla by mali obsahovať minimálne 8 znakov.
Mimochodom, na internete si môžete vytvoriť kľudne adresu schránky harry.potter, tamango, vinnetou alebo spiderman. Čo si len vymyslíte. Avšak viete si predstaviť, čo si pomyslia na úrade, keď im príde od vás pošta z adresy harry.potter@gmail.com? 🙂
Ak systém nebude chcieť akceptovať váš návrh na meno schránky, treba vymyslieť iný názov. Môže sa stať, že vami vymyslené meno používa už dlhšiu dobu napríklad váš menovec. Máte smolu, prišiel so svojim menom na schránku skôr.
Môže sa tiež stať, že systém odmietne vami vymyslené heslo ako málo bezpečné. Pozrite si stránku Ako si vytvoriť dobré heslo a vymyslite si silné heslo.
Pri zakladaní schránky môže od vás ešte poskytovateľ služby pýtať doplňujúce informácie, na čo chcete schránku založiť (pre osobnú potrebu, pre dieťa, pre prácu a pod.). Prípadne tiež váš dátum narodenia, bydlisko, telefónne číslo a pod. Ich poskytnutie nie je spravidla povinné a je možné tieto kroky preskočiť, prípadne zadať iné údaje než sú skutočné.
Vaša elektronická poštová schránka bude mať po vytvorení adresu, na ktorú vám budú iní posielať e-mailové správy, v našom príklade v tvare anna.novakova@gmail.com.
Vo všeobecnosti bude mať novozaložená schránka adresu prihlasovaciemeno@nazovsluzby.
Ako funguje prihlasovanie do schránky
Po uvedení adresy do prihlasovacieho okienka pre vstup do schránky (viď obr. hore) budete potrebovať uviesť ešte ako druhú položku kontroly vami vymyslené heslo. Nezabudnite ho!
Ak sa pri vkladaní údajov pomýlite čo len v jednom znaku, systém údaj odmietne. Buďte preto pri prihlasovaní pozorný.
Pomocou novej e-mailovej adresy môžete písať správy alebo posielať fotky, či iné dokumenty, ľuďom, ktorých e-mailovú adresu poznáte. Môžete tiež písať firmám, či redakciám časopisov anovín, ktorých adresy nájdete na ich web-stránkach na internete.