Pasce virtuálneho sveta. Ako na ne?
Chcete pomôcť príbuzným, stráviť nejako užitočne čas a ukázať, že nie ste do starého železa. Veľa možností ponúka svet webových stránok. Možno tam nájdete aj riešenie toho, čo zaujíma celú rodinu…
Prenájom bytu
Chcete pomôcť príbuzným, ktorí hľadajú prenájom bytu či ich potomok hľadá izbu neďaleko strednej školy? Našli ste na webe ponuku za zaujímavú cenu… Opatrne. Buďte naozaj ostražitý. Najmä vtedy, keď napíšete na e-mail uvedený v inzeráte a príde vám odpoveď, že majiteľ bytu je dlhodobo v zahraničí. Súčasne vás požiada o uhradenie záloh, mesačných poplatkov vopred s tým, že pošle kľúče od bytu hneď ako peniaze nabehnú na účet. Nestrácajte čas, neodpovedajte. Vysoko pravdepodobne ide o rizikový podvod, na ktorý naletel už nejeden človek.
Vyhrali ste!
Ak ste práve dostali správu, že ste sa stali majiteľkou či majiteľom najnovšieho mobilného telefónu (dovolenky, vstupného,…), buďte opatrný. Nie ste vedomý, že ste sa zapojili do skutočnej súťaže? Nenechajte sa oklamať tým, že vám niekto bezplatne daruje drahý telefón či dovolenku. Naletia na to len naivní a na internete neskúsení ľudia.

V prípade, že je text veľmi presvedčivý a pokúša vás predsa len to skúsiť, pozor! Ak sa na stránke odmeňujúceho musíte kvôli výhre registrovať, zadať osobné údaje alebo e-mailovú adresu, zabrzdite. Pozrite sa, kto stojí za nápadom darovať mobily.
Stáva sa veľmi často, že na stránke nenájdete kontaktné údaje majiteľa alebo správcu webu. Iba kontaktný formulár. Prečo sa neregistrovať a nevyhrať iPhone? Aby vám v tom lepšom prípade nechodili do e-mailovej schránky správy, o ktoré nemáte záujem. V horšom prípade vás môžu nenápadným nátlakom manipulovať k získaniu peňazí. V žiadnom prípade neplaťte rôzne vymyslené manipulačné a poštové poplatky a pod. Iba prispejete podvodníkom na účet.
Objavili sa stránky s erotickým obsahom
Vyskočila na vás stránka s erotickým obsahom? Alebo ešte niečo pikantnejšie?
Tie stránky, ktoré ponúkajú zadarmo rýchle známosti, sex, hry, radovánky, a pod. sú aj vo svete internetu nebezpečné. Súhlasy s tým, že zachováte mlčanlivosť a diskrétnosť, jednoduché potvrdenia vášho veku, či krajiny, rôzne prosté odkazy môžu vášmu počítaču a operačnému systému spôsobiť ťažkosti. Dokonca ho i úplne odstaviť. Dnes sú digitálni lúpežníci neuveriteľne vynaliezaví a dokážu naprogramovať veci, že by ste oči otvárali. Radšej neklikať a o nich nevedieť.
Pošta od princeznej
Dostali ste e-mail od etiópskej princeznej, ktorá chce uniknúť z biedy po prevrate, keď rebeli zavraždili jej otca? Aj s fotografiou mladej sympatickej černošky?
Ohľadom známostí cez internet je každoročne podvedených množstvo ľudí na všetkých kontinentoch. Bez ohľadu na pohlavie. Organizované skupiny používajú veľmi sofistikovavé metódy, pri ktorých používajú už aj umelú inteligenciu. U nás ešte nie, ale v zahraničí už áno.
Uvedomte si, že podvodníci cielia zväčša (no nielen) na staršie ročníky, ktoré oslovia správou. Tá nebýva nebezpečná. No po vybudovaní základnej dôvery v priebehu týždňa-dvoch, či troch nastupujú požiadavky a prosby o finančný príspevok, podporu, pomoc, potrebu pokryť výdavky na letenku k vám a pod. Viac sa dočítate v článku Poslala mu úspory aj peniaze z pôžičky.
Prosba o pomoc
Medzi najpodlejšie patrí podfuk so žiadosťou od vášho príbuzného, známeho, kamaráta či kamarátky. Ak ste našli vo svojej e-mailovej schránke prosbu o pomoc – možno napísanú dokonca s chybami alebo v cudzom jazyku – overte si ju. Zavolajte im naspäť. Či niečo posielali.
Text vás má spravidla presvedčiť o tom, že váš známy, blízky je v zahraničí, vo finančnej tiesni, bez telefónu, po nešťastnej automobilovej kolízii a pod. prípadne, a žiada o pomoc. Nie, aby ste pre ňu, neho prišli, ale poslali peniaze.
Pri tomto type podvodu používajú zlodeji aj umelú inteligenciu – na to, aby im vygenerovala predpísanú reč v zvolenom jazyku na základe ukradnutej identity. Môže vám tak poslať vnuk hlasovú správu s prosbou o zaslanie tisíc eúr, pretože sa dostal do šlamastiky a nechce o tom teraz povedať rodičom. Jeho hlas vygeneruje umelá inteligencia (viac v článku Na seniorky číhajú falošní letci.)
No nepomôžete svojim príbuzným? Zabudnite!
Možno ste narazili na inú formu – dostali ste srdcervúcu žiadosť o príspevok na charitu… Väčšina výziev na záchranu hladujúcich detí v Afrike či Južnej Amerike od princezien či charizmatických milosrdných sa nezakladá na pravde.
Buďte zdravo podozrievaví.
Bezkonkurenčné ponuky
Ponuky vankúšov, na ktorých sa konečne vyspíte, zázračných prípravkov na srdce, čistenie ciev, zlepšenie zraku za podozrivé ceny a podobné ťaháky, existujú na to, aby z vás vymámili podvodníci peniaze.
Niekdy aj niečo pošlú. Samozrejme, riadne predražené, prípadne nekvalitné. Známy je napríklad publikovaný prípad lacného telefónu iPhone – bol starý, používaný. Bezkonkurenčné ponuky môžete nájsť aj v bazároch. Preto najprv komunikujte s predávajúcim, zavolajte mu, zistite viac. Až potom posielajte peniaze. Najlepšie je však platiť pri osobnom prebraní a kontrole tovaru.
Ani vtedy nemajte pri sebe väčšiu sumu peňazí než potrebnú, alebo obvyklú. Prípadní podvodníci pracujú často vo dvojiciach – kým jeden odpúta vašu pozornosť, druhý vás pripraví o peniaze.
Dedičstvo po bohatom príbuznom
Dostali ste ponuku spolupracovať s právnickou kanceláriou ohľadom dedičstva po nešťastne zosnulom bohatom Američanovi, ktorý zahynul pri nehode a náhodou máte zhodné priezvisko? Sľúbených 50 % nikdy neuvidíte. Je to podvod, ktorý koluje už viac ako 20 rokov internetom. Vytiahnu z vás peniaze ako zálohu na nevyhnutné výdavky spojené s prevodom peňazí na váš účet 🙂
Keď chcete o takýchto podfukoch vedieť viac, prípadne si overiť rizikovosť, navštívte napríklad stránku hoax.sk. Nájdete na nej príklady zo života – rôzne pasce a nezmysly kolujúce medzi ľuďmi na slovenskom a českom internete.
Alebo napíšte časť textu z e-mailu, ktorý ste obdržali, do vyhľadávacieho políčka Google. Pravdepodobne zistíte, že takýto e-mail už obdržalo pred vami niekoľko stoviek či tisícok ľudí.
Niektorí naleteli a píšu na webe o svojej zlej skúsenosti pre ostatných. Niektorí dokonca pochybné e-maily testujú a tvária sa pred podvodníkmi, že sa nechali nalákať. Aj niečo málo zaplatia a popri tom intenzívne pátrajú po pôvodcoch. Stopy vedú občas do Afriky, občas na Ukrajinu, do Ruska, USA, Číny, alebo aj na Slovensko.
Anonymita internetu ponúka podvodníkom množstvo možností. Obrovské množstvo.
Preverujte, aby ste mohli dôverovať.