Spraviť niečo užitočné pre seba i pre svet
Máte na dôchodku ešte dosť síl a slušné zdravie a zistili ste, že vaše deti majú svoj život a vy s nimi trávite len niekoľko málo chvíľ v mesiaci? Neviete čo s voľným časom? Ako ho zmysluplne využiť?
Možností je veľa a mnohé vás nemusia stáť v peniazoch ani cent. Iba čas, ktorý im venujete.
Hoci sa starším ľuďom život spomaľuje, pretože viac času trávia jedením, nákupmi a starostlivosťou o svoje zdravie, podľa prieskumov im stále zostáva niekoľko hodín dňa, ktoré sa dajú zmysluplne využiť. Niektorí zo začiatku doháňajú svoj spánkový deficit a veľa spia, iní trávia čas pozeraním TV, čítaním kníh, ktoré nestihli počas svojho pracovného života. Po čase však vznikne potreba byť užitočný nielen sám pre seba, vznikne otázka ako využiť voľný čas aj pre iných… A možno i získať uznanie, ktorého sa starším nie vždy dostáva.
Dokonca možno ste už dospeli do štádia, keď tak trochu bilancujete a uvažujete čo po vás ostane, keď vás už nebude… Chceli by ste zanechať odkaz pre svojich potomkov, pomôcť iným, hoci aj neznámym ľuďom na základe svojich znalostí, skúseností, postrehov. Tu je niekoľko príkladov, inšpirácií, ktorým smerom môžete začať uvažovať.

Nájdite si nové hobby
Veľká časť dôchodcov sa zaujíma o zlepšenie svojho života. Štatistika ukazuje, že ľudia vo veku 65 rokov a starší si našli nové hobby – trávia zlepšovaním svojho života v priemere viac ako 2 hodiny denne, čo je najviac zo všetkých vekových skupín. Podstatne viac času ako mladí trávia starostlivosťou o trávnik, záhradu, okolie bytoviek, vylepšeniami, domácimi opravami, varením. Tí, ktorí takúto možnosť nemajú či neobľubujú, zbierajú známky, motýle, bankovky, mince, platobné karty,… a vymieňajú si ich. Alebo v rámci svojich rozpočtov navštevujú miesta, na ktoré nemali skôr čas.
Pokračujte v práci
Aj po odchode do dôchodku sa môžete venovať práci, ktorá vás baví a napĺňa pocitom užitočnosti pre iných, pre spoločnosť, pocitom sebarealizácie, či dáva vašej existencii zmysel. Sem patrí aj práca a vedľajšie projekty, ktoré vám generujú doplnkový príjem – údržba nehnuteľností, ktoré prenajímate, predaj z dvora, výroba v rámci domácich remesiel, opatrovanie detí a pod. Väčšina ľudí však nakoniec prestane pracovať a po 75-ke sa čas venovaný zarábaniu peňazí minimalizuje. Prečítajte si niečo viac o ikigai – japonskej filozofii, ktorá pomáha nájsť zmysel svojho bytia. Odborníci považujú ikigai za jeden z dôležitých prameňov povestnej japonskej dlhovekosti.
Založte si blog a píšte o témach, v ktorých ste doma
Môžete začať písať články o témach, v ktorých sa dobre orientujete, alebo napríklad o svojich poznatkoch z ciest (spomínané hobby vyššie)… na niektorej známej blogovej platforme (napríklad blog.sme.sk). Alebo si spravte vlastný blog a píšte naň, prípadne oboje. Z jedného blogu na druhý môžete časť obsahu kopírovať, predtým si stanovte, ktorá platforma bude pre vás primárna. Zvážte pri tom riziká publikovania svojich myšlienok na stránkach iných, ktorí vám môžu zrušiť konto, alebo z prevádzkových dôvodov môžu svoj web zo dňa na deň vypnúť.

Venujte sa dobrovoľníctvu
Viacerí ľudia využívajú časť svojho voľného času na dôchodku na to, aby pomáhali iným. Prieskumy v USA ukazujú, že dôchodcovia strávia dobrovoľníctvom alebo inou občianskou či náboženskou činnosťou v priemere niečo menej ako pol hodiny denne (to je však viac ako iné vekové skupiny). Dobrovoľníctvo môže mať rôzne podoby – pre organizáciu, účasťou na vládnych programoch (hlasovanie, zasadnutia obecného úradu), pri vysádzaní stromčekov, zachraňovaní hniezd, ochrane rastlín, upozorňovanie nedostatkov na komunikáciách atď. Dobrovoľnícke môžu byť napríklad aj vaše účasti v porotách rôznych súťaží, ktorých oblasti dobre poznáte. Prečo to nevyužiť?
Cvičte a udržujte si fyzickú kondíciu
Klasická výhovorka „nemám na cvičenie čas“ platila počas pracovných rokov. Dôchodcovia majú výhovoriek, aby necvičili, málo. Väčšina však nedbá na to, aby sa udržiavali v dobrej fyzickej kondícií. V zdravom tele zdravý duch – platí i pre staršie ročníky. Nechcete predsa ostať na práškoch a tabletkách zvyšok života. Predĺžte si obdobie zdravého života primeraným pohybom, cvičením a vhodnou stravou. Čas strávený cvičením nemusí byť veľký – 15-30 minút denne. Výskumy ukazujú, že kratšie silové cvičenia pomáhajú udržať sa vo forme lepšie ako dlhé aeróbne aktivity. Základom je pravidelnosť a dlhodobosť.
Začnite písať články na wikipédiu
Každý z nás je v niečom „doma“, v niečom sa naozaj dobre vyzná. Prečo sa o to nepodeliť s inými? Wikipédia je bezplatná encyklopédia dostupná na internete s obsahom, ktorí dobrovoľne tvoria a upravujú nadšenci a používatelia z celého sveta. Zadarmo. Obsahuje informácie o svete – o histórii, o rastlinách, živočíchoch, o technike, hudbe, geografii,…
Staňte sa prispievateľom Wikipédie – najväčšej svetovej encyklopédie. Majte pritom na zreteli, že Wikipédia nezverejňuje konšpirácie, dohady a pochybné úvahy. Orientuje sa na fakty, čo zabezpečujú schvaľovacím procesom národní administrátori encyklopédie. Nemusia vám zverejnenie príspevku schváliť.
Ak vás táto myšlienka zaujala, prečítajte si o nej viac – ako písať na Wikipédiu.
Surfujte na internete, hrajte sa
Starší ľudia v súčasnosti surfujú na internete podobne ako mladšia generácia. Niektorí sa vzdelávajú, rozširujú stále svoje obzory, iní čítajú len novinky, alebo športové výsledky. Podľa záujmu.
Dôchodcovia trávia používaním počítača na zábavu a voľný čas približne rovnaké množstvo času ako zvyšok populácie, denne približne 15 minút komunikujú s inými pomocou telefónu, pošty a e-mailu. Ľudia vo veku 75 rokov a starší navyše strávia v priemere pol hodiny denne hraním hier, ktoré môžu mať aj sociálny prvok (karty, šach, stolové hry). Hrajte sa a udržujte svoj mozog v kondícii, hoci pomocou internetu 🙂
Naučte sa cudzí jazyk
Hovorí sa, že na udržanie dobrej kondície mozgu je v staršom veku vhodné lúštenie krížoviek. Nedávno ukázal výskum, že medzi ešte efektívnejšie spôsoby ako je lúštenie krížoviek patrí učenie sa cudzích jazykov. Naučte sa cudzí jazyk, rozvíjate pritom svoje schopnosti zapamätať si nové pojmy, nové štruktúry, rozvíjate tvorivý prístup (keď chcete povedať niečo, na čo nemáte slovnú zásobu, skúste tvorivo pojem opísať slovami, ktoré poznáte),… a ak sa rozhodnete aj krajinu, v ktorej jazyk používajú, navštíviť, dohovoríte sa. V prípade, že budete chodiť na jazykový kurz, rozšíri to i vaše možnosti socializácie.
Ak ste domased, môžete začať prekladať pomocou naučeného články na svoj blog. Hoci umelá inteligencia a prekladače prekladajú dobre, stále to nie je celkom správne. A Slovensko má ešte stále veľa ľudí, ktorí proste jazyky nevedia.
Aktivít na využitie času je dosť. Predpokladom je dobré zdravie a chuť žiť. Začnite tými aktivitami, ktoré vám zdravie i chuť do života podporia a budete na dobrej ceste dožiť sa v slušnom zdraví pekného veku.
Držte sa!