8 princípov ako zlepšiť svoje zdravie
Toto nie je teoretický článok. Vychádza zo skúseností a pozorovaní našich predkov. Oni sa nimi riadili bez toho, sem-tam ich pomenúvali či nad nimi filozofovali. Hoci až v dnešnej pretechnizovanej dobe sme viaceré z nich preskúmali, konkretizovali a pomenovali presnejšie.
Týchto 8 princípov vybrali a uznávajú vedci ako to najdôležitejšie, čo dokáže ľuďom priniesť zdravie a dlhý a šťastný život.
Doživotné vzdelávanie a interakcia so svetom
Zdraviu prospieva aktivita a rozvoj. Spoločenské či dobrovoľnícke záväzky vás nútia byť v pohybe, precvičujú váš mozog. Aktívni seniori navštevujú kurzy a školenia aj vo veku nad 80 rokov. Učia sa jazyky, pracovať počítačom, venujú sa spoločenskému tancu, chodia do posilňovne,…
Zmysluplný život
Úspešní dlhovekí seniori našli svoje životné poslanie. Vo svojich komunitách často zastávajú dôležité pozície a využívajú svoje nadanie a schopnosti na to, v čom sú prínosní, často robia pritom práve to, čo ich baví. A stačí im na to len pár dní v týždni. Počuli ste už o agikai?
Liečivá sila prírody
Prechádzka, modlitba, meditácia alebo posedenie s priateľmi zaháňajú stres, prinášajú nové myšlienky, pomáhajú vidieť veci inak, poskytujú (nielen) seniorom pohodlie a silu do ďalších dní. Uvoľnením svojich mentálnych schopností vie človek podporiť vlastné regeneračné a liečivé schopnosti.
Znamenajte pre niekoho niečo
Ľudia sú spoločenské bytosti. Iba v prítomnosti iných prekvitáme. Seniorov často vnímame ako studnice histórie a vedomostí. Hoci bývajú konzervatívni, stojí za to vypočuť ich názor a zvážiť koľko je v ňom aktuálneho pre súčasosť. Priateľstvá naprieč generáciami s mladými ľuďmi a deťmi utužujú vitalitu.
Cvičenie a pohyb je životným štýlom
100-roční ľudia si udržujú zdravie každodennými niekoľkohodinovými prechádzkami, pravidelným cvičením, alebo starostlivosťou o statok či záhradu. Záľuba v podobe plávania, kulturistiky či obyčajnej turistiky môžu byť naozaj efektívnym spôsobom na udržiavanie kvality života.
Ochutnajte dúhu
Dúhu vytvoríte zo zeleniny a ovocia, rýb a rias, sóje a tofu. Takáto strava je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, chráni aj veľmi starých ľudí pred rakovinou a, srdcovocievnymi a inými chorobami. Túto prax poznajú už storočia najmä ďalekovýchodné národy. V Európe je to overená stredomorská diéta.
Menej je viac
Seniori z japonskej Okinawy sa dožívajú už tradične vysokého veku. Držia sa princípu nazývaného „hara hači bu“ – jedia, kým sa nenasýtia na 80% a udržiavajú si tak denný príjem 1 900 kcal. Ich strava je tradične chudobná na mäso a živočíšne tuky. Udržujú spoločenské kontakty na stretávkach priateľov, spolužiakov,…
Optimizmus – mantra dlhovekosti
Dlhovekí seniori sa buď narodia so šťastnou a radostnou osobnosťou, ktorá im pomáha zvládnuť nevyhnutný životný stres, alebo si vyvinú obranné mechanizmy, vďaka ktorým zvládnu rozmary osudu ako sú úmrtia blízkych či rozvody. V duši sa tešia z každého dňa, ktorý im život dopraje.