Predtým než začnete vyhľadávať, je potrebné mať pripojenie k internetu. Keďže existuje viacero spôsobov pripojenia, krátko ich pripomeňme.

Internetové pripojenie a wi-fi

Prvým krokom k prihláseniu sa do internetovej siete z domu alebo kdekoľvek sa nachádzate, je internetové pripojenie. Môže mať podobu káblovú, ktorá obmedzuje pohyblivosť a vzdialenosť používateľa, alebo bezdrôtovú. Tá je zasa citlivá na rušiace elektromagnetické impulzy v atmosfére, terénne prekážky, konštrukcie a vplyvy krajiny.

Poskytovateľ internetového pripojenia privedie v prvom prípade internetový signál do zásuvky do nehnuteľnosti, odkiaľ ide káblom k smerovaču a z neho ďalej vzduchom alebo káblami k počítačom, mobilom,…). Smerovač býva pre domácnosť alebo firmu súčasne zdrojom wi-fi signálu.
V druhom prípade, keď ste pripojený na poskytovateľa internetového signálu bezdrôtovo, máte priamo v zariadení alebo v pripojenom module SIM kartu, ktorá slúži na identifikáciu účastníka v mobilnej sieti pripojenej na internet. A cez túto sieť máte prístup k digitálnemu signálu, ktorý vám umožňuje pripojenie na internet.

Väčšina poskytovateľov internetu dodáva k svojej službe smerovač (nazývaný aj router), ktorý je zdrojom signálu pre bezdrôtovú sieť na krátku vzdialenosť. Hovorí sa jej wi-fi (niekto to číta po anglicky vaj-faj), alebo tiež má označenie bezdrôtový internet. Smerovače dnes používa väčšina domácností i firiem.

Pri existencii wi-fi siete vo vašom priestore nepotrebujete na pripojenie na internet káblové prepojenie. Nepotrebujete ani SIM kartu, iba musí obsahovať váš počítač či telefón technologický modul, ktorý sa po zadaní prístupového hesla vie pripojiť k wi-fi sieti. S bezdrôtovým internetovým smerovačom môžete používať smartfón, tablet, ale aj počítač alebo notebook kdekoľvek vo vašej domácnosti, nielen na konkrétnom mieste, kam váš internetový kábel dosiahne.

Ak vo vašom priestore nie je wi-fi sieť, ku ktorej poznáte heslo, na internet sa môžete pripojiť aj aktivovaním dátového prenosu vo vašom smartfóne alebo tablete (vďaka SIMke v nich). K notebookom a stolovým počítačom, ktoré SIM kartu nemajú, budete v takom prípade potrebovať na pripojenie USB modem so SIM kartou.

Prehliadač alebo browser?

Keď už máte v notebooku, tablete alebo smartfóne internetový signál, potrebujete na prístup k internetu mať v počítači nainštalovaný program, ktorý sa obecne nazýva aj prehliadač. Niektorí ho nazývajú aj anglickým slovom browser.
Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie prehliadače súčasnosti patria programy Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, či Safari. Na obrázku nižšie vidíte aj logá ďalších dosť rozšírených – Opera, Brave, Tor. Každý má čosi, čím sa odlišuje od ostatných a je pre svojich používateľov zaujímavý.

Tieto prehliadače vám umožnia surfovať na webe, t.j. navštevovať a prehľadávať webové stránky. Prostredníctvom stránok viete dnes uzatvárať poistky, nakupovať, vzdelávať sa, hrať počítačové hry, čítať novinky zo sveta, diskutovať na špecializovaných fórach, komunikovať s ľuďmi v inom kúte planéty, atď.
Väčšina počítačov a notebookov má jeden prehliadač predinštalovaný (v OS Windows to býva Microsoft Edge, v Mac OS to býva Safari). Ak vám nikto spomenie ako prehliadač Internet Explorer, vedzte, že napriek tomu, že pomerne dlho bol najpoužívanejší na svete, už pár rokov je len časťou internetovej histórie.

Najznámejšie vyhľadávače

Po spustení prehliadača sa väčšinou dostanete priamo k službe vyhľadávania ako je napríklad Google, alebo Bing. V Čechách je populárna vyhľadávacia služba Seznam, v rusky hovoriacich krajinách služba Yandex, v Číne zasa čínsky vyhľadávač Baidu (百度).

  • Google má zďaleka najväčší katalóg stránok, kde vyhľadáva, čo potrebujete, zvyčajne vracia rôznorodé výsledky,
  • Bing má rozsiahlejšie výsledky automatického dopĺňania (vyhľadávač sa snaží zúžiť vyhľadávanie za vás),
  • Yahoo ponúka vyhľadávanie ako súčasť širšej škály služieb, ktoré zahŕňajú správy a nakupovanie,
  • populárny je tiež vyhľadávač DuckDuckGo, ktorého motto je „Neukladáme vaše osobné údaje. Nikdy.“
  • svojich stúpencov majú i ďalšie vyhľadávače – Ecosia, Dogpile,…
  • špecializované vyhľadávače umožňujú robiť špecializované vyhľadávania, napr. Google Scholar umožňuje vyhľadávať akademické články ťažko dostupné pri všeobecnom vyhľadávaní, Wolfram Alpha efektívne vyhľadáva údaje a štatistiky.

Ktorýkoľvek uvedený vyhľadávací program je skvelý začiatok, ak ste spustili prehliadač s cieľom niečo konkrétne na internete nájsť.

Ak nie je režim vyhľadávania v prehliadači prednastavený, pozrite v ďalšej časti konkrétny návod vyhľadávanie na internete.

Trpezlivosť ruže prináša

Aj v rýchlej dobe.
Pri vyhľadávaní online je dôležité mať na pamäti, že veľa spoločností optimalizuje svoju viditeľnosť vo svete online. Upravujú obsah svojich webových stránok tak, aby zodpovedal často hľadaným kľúčovým slovám (tzv. SEO). Výsledkom je, že stránky uvedené v hornej časti výsledkov vyhľadávania majú spravidla veľmi dobré SEO, čo však neznamená, že budú mať aj najlepší obsah pre vás. Preto sa oplatí prebehnúť aj ďalších 4-5 výsledkov vyhľadávania, ak máte viac času, stojí za námahu otvoriť aj adresy 10-15 webov.