Načo je heslo? Zatiaľ čo meno schránky / účtu predstavuje adresu, na ktorej sa nachádza váš virtuálny byt, heslo predstavuje kľúč od pomyslených dverí, ktorým sa dostanete domov, do svojej schránky / účtu.
Pri vymýšľaní hesla je veľmi dôležité dbať na silu a kvalitu hesla. Proces je závažnosťou možné prirovnať k výberu zámku v železiarstve. Kým v železiarstve zaplatíte za vysoko bezpečný zámok stovky, či tisícky eur, výber hesla vás stojí len trochu viac myšlienkovej námahy.

Čo určite nepoužite ako heslo je dátum narodenia, alebo vaše meno – nie sú bezpečným heslom. Takisto názov inštitúcie nie je dobrý nápad. Možno ste počuli o trapase pred pár rokmi, keď sa do systému Národnej banky Slovenska hacker dostal uhádnutím jednoduchého hesla „nbs123“. Použitím jednoduchého hesla sa vystavujete riziku, že ho niekto poľahky uhádne a zneužije vašu e-mailovú adresu, či účet na sociálnych sieťach vo svoj prospech.

Útočníci dnes nepoužívajú pri hľadaní hesiel len vlastné nápady, ale oveľa rýchlejšie počítače – tie skúšajú na prelomenie vašej ochrany kombinácie rôznych písmen a symbolov. Ich rýchlosť sú stovky hesiel za sekundu.

Tu sú zhrnuté odporúčania pri vymýšľaní hesla, na ktoré je vhodné prihliadnuť.

  • Dĺžka: Zvoľte heslo s minimálnou dĺžkou 8 až 12 znakov. Čím dlhšie heslo, tým ťažšie je ho uhádnuť.
  • Komplexnosť: Heslo by malo obsahovať kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov (napríklad !, @, #, $, %). Kombinácia rôznych typov znakov zvyšuje bezpečnosť hesla.
  • Neopakujte sa: Vyhnite sa používaniu rovnakého hesla na viacerých miestach. Ak niekto heslo uhádne, vaše ostatné účty s rovnakým heslom by mohli byť ohrozené.
  • Použite frázu alebo vety: Môžete použiť kombináciu viacerých slov alebo vytvoriť vetu a použiť prvú písmeno každého slova ako súčasť hesla. Môžete pridať aj čísla a špeciálne znaky, aby ste zvýšili zložitosť hesla.
  • Náhodnosť: Vyhnite sa používaniu predvídateľných vzorov, ako napríklad „123456“ alebo „qwerty“, či „asdfgh“. Použiť môžete aj generátor náhodných hesiel, ktorý vytvorí naozaj silné a náhodné kombinácie znakov (problém je si ich zapamätať).
  • Pravidelná zmena: Pre zabezpečenie účtu je dôležité heslo pravidelne meniť. Odporúča sa meniť ho aspoň raz za 3 až 6 mesiacov, minimálne však raz ročne.
  • Použite dvojfaktorovú autentifikáciu: Dvojfaktorová autentifikácia (2FA) je dodatočnou vrstvou ochrany, ktorá zvyšuje bezpečnosť vášho účtu. Používa sa spolu s heslom a môže vyžadovať dodatočné potvrdenie – overenie prostredníctvom SMS, e-mailu, mobilnej aplikácie alebo hardvérového zariadenia.
  • Vyhnite sa osobným informáciám: Nepoužívajte v hesle svoje meno, prihlasovacie meno, dátum narodenia alebo iné ľahko uhádnuteľné informácie ako je meno vášho manžela, psa a podobne (útočníkom môže byť aj osoba z vášho okolia, ktorá chce preniknúť do vášho súkromia).

Podrobnejšie sa dočítate o vytváraní hesiel aj s príkladmi hesiel v článkoch Ako vytvoriť dobré heslo a Naozaj máte dobré heslo?

Mimochodom, heslo „NpsvArci15“ uvedené na predchádzajúcej stránke Ako si založiť e-mailovú adresu, je rafinovaná skratka vety „Náš pes sa volá Arči (narodil sa v roku 2015)“. Zapamätáte si ho skôr ako „JtRSdfp15!dFW8*kl#q“, však? 😉