Počiatky internetu siahajú do vývoja prepínania paketov a výskumu, ktorý si v 60. rokoch 20. storočia objednalo Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických, aby umožnilo spoluprácu a zdieľanie viacerých počítačov v rovnakom čase. Vznik projektu počítačového výskumu agentúry ARPA sa datuje do roku 1962.
Primárna prekurzorová sieť ARPANET spočiatku slúžila ako jadro pre prepojenie regionálnych akademických a vojenských sietí, aby sa umožnilo zdieľanie ich kapacít. Prvé pokusy s ňou prepojením 4 uzlov sa uskutočnili 2.9.1969.
V roku 1972 výskumníci rozšírili ARPANET na 50 počítačov, použili protokol NCP, o osem rokov neskôr prebehla v ARPANETe experimentálna prevádzka protokolu TCP/IP (protokol výmeny informácií, ktorý sa používa dodnes).

Financovanie siete National Science Foundation Network (Sieť národnej vedeckej nadácie) ako novej jadrovej siete v 80. rokoch, ako aj súkromné financovanie ďalších komerčných rozšírení, viedli k celosvetovej účasti na vývoji nových sieťových technológií a zlúčeniu mnohých sietí. V roku 1987 bolo už zosieťovaných 27 tisíc počítačov, vznikol pojem „internet“.
V roku 1989 britský inžinier, počítačový výskumník Tim Berners-Lee publikoval návrh WWW, ktorý bol o dva roky neskôr nasadený v Európskej organizácii pre jadrový výskum, v CERNe. V roku 1990 bol projekt experimentálnej siete ARPANET oficiálne ukončený. O dva roky neskôr bol na internet pripojený Biely dom, v tom istom roku vo februári 1992 prebehlo tiež oficiálne pripojenie ČSFR.
Prepojenie komerčných sietí a podnikov začiatkom 90. rokov znamenalo začiatok prechodu na moderný internet. Znamenalo tiež trvalý exponenciálny rast, nakoľko sa k sieti začali pripájať generácie štátnych, osobných a neskôr mobilných počítačov.
Napriek tomu, že akademická obec už v 80. rokoch dosť široko využívala internet, až zníženie cien výpočtovej techniky a komercializácia internetu začlenili služby a súvisiace technológie do každodenného života jednotlivcov. V roku 1996 bolo k internetu pripojených 55 miliónov používateľov, v roku 2000 už 250 miliónov používateľov. V r. 2005 prelomil počet používateľov číslo 900 miliónov, v r. 2010 ich už bolo viac ako 2 miliardy, v r. 2020 už okolo 4,5 miliardy.