Čo je Wikipédia a čo vám prináša

Počuli ste už pojem wiki? Znamená skrátene označenie Wikipédie – najväčšej online encyklopédie na svete. No nie celkom len to. Wiki sa nazýva tiež softvér, ktorý sa používa pri tvorbe internetových stránok umožňujúcich návštevníkom pridávať, odstraňovať a upravovať obsah (z havajského slova wiki – rýchlo, resp. veľmi rýchlo). Wikipédia je postavená na softvére wiki.
Samotná WIkipédia nie je však len encyklopédia…

Wikipédia je…

Wikipedia je bezplatná online encyklopédia s voľne upraviteľným obsahom vytvoreným a používaným ľuďmi z celého sveta. Jej prevádzku zabezpečuje a udržiava ju personál na plný úväzok, tisíce prispievateľov tvoriacich obsah z celého sveta pracujú zadarmo. Wikipedia je súčasne internetová komunita, kde môžu používatelia a prispievatelia komunikovať a spolupracovať na spoločných projektoch a stránkach.

Zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales ju charakterizuje ako „snahu o vytvorenie a distribuovanie voľne dostupnej encyklopédie každej osobe na planéte v jej rodnom jazyku, a to v čo možno najlepšej kvalite.“ Je vytvorená na stránke wikipedia.org použitím softvéru zvaného wiki. Jimmy Wales sa domnieva, že Wikipédia raz dosiahne štandard, ktorý bude porovnateľný alebo lepší ako encyklopédia Britannica, a bude publikovaná aj v knižnej podobe. Už dnes si môže návštevník vybrať pre neho zaujímavé články a zostaviť z nich vlastnú publikáciu vo formáte .pdf (a celý súbor potom vytlačiť).

Z histórie

Wikipédia má pôvod v Nupedii, ktorá vznikla v marci 2000. Začala ako doplnkový projekt Nupedie, bezplatnej online encyklopédie, ktorej články boli vytvárané odborníkmi. Najvýznamnejšia internetová encyklopédia dneška bola spustená v roku 2001 v jednej jazykovej verzii. Koncom roka 2002 už mala 26 jazykových verzií, koncom roka 2003 to bolo už 46 a v roku 2004 to bolo už 161 jazykových verzií. V januári 2004 bola vytvorená (preložená) hlavná stránka slovenskej Wikipédie, 20. januára 2004 bol vytvorený prvý a potom ďalší užívatelia na sk.wikipedia.org.

Začiatkom tretieho desaťročia 21. storočia obsahovala už viac ako 50 miliónov článkov vo viac ako 300 jazykoch (v slovenčine mala ku koncu roka 2023 viac ako 248 tisíc článkov). Jednotlivé jazykové verzie fungujú od jej vzniku nezávisle jedna od druhej a nezasahujú si do obsahov. Návštevnosť stránok bola v r. 2020 charakterizovaná údajom – viac ako 1,5 miliardy pripojení mesačne.

Hoci Wikipédia nie je jedinou stránkou svojho druhu, je v súčasnosti nepochybne najvýznamnejšia ako zdroj základných informácií o všetkom – od celebrít po vedu. Ak niektorý výraz v slovenskej verzii Wikipédie nenájdete, môžete pozrieť, či ho neobsahuje jazyková verzia, ktorej rozumiete (čeština, maďarčina, poľština, ruština, nemčina), alebo si pozrieť anglickú verziu, ktorá je najobsiahlejšia na svete. Ak jazyk nepoznáte, môžete prípadne použiť prekladač v prehliadači. Mimochodom – je zaujímavé na Wikipédii porovnať ako rôzne interpretujú niektoré historické udalosti národné verzie 🙂

Čo by ste mali vedieť pred použitím

Wikipédia je viacjazyčná, otvorene spolupracujúca online informačná platforma. Autori o nej hovoria, že Wikipédia je slobodná encyklopédia, ktorú môže upravovať každý. Rovnako ako stránky „wiki“, ktoré jej predchádzali, môže obsah encyklopédie naozaj upravovať hocikto. Wikipédia má desaťtisíce redaktorov, od odborníkov na problémy až po bežných fanúšikov, ktorí môžu informácie ľubovoľne rozširovať, mazať alebo meniť. To umožňuje poskytovať širokú škálu informácií o konkrétnej osobe, mieste alebo veci. Súčasne vzhľadom na to, že presadzuje otvorenú filozofiu, je jedným z jej najväčších problémov vandalizmus a nepresnosť.

Prevádzka slobodnej encyklopédie je sponzorovaná neziskovou organizáciou Wikimedia Foundation. Funguje výlučne na základe darov a grantov používateľov s konečným cieľom poskytnúť bezplatne znalosti každému záujemcovi. To, že neexistujú žiadne firemné záujmy financujúce Wikipédiu a jej články neznamená, že obsah nie je ovplyvnený osobnými zaujatosťami autorov a dezinformáciámi. Ktokoľvek s prístupom na internet môže zmeniť stránku Wikipédie, čo znamená, že informácie nemusia byť vždy spoľahlivé.

Aj keď sa správcovia snažia zabezpečiť, aby boli fakty citované správne a získané z relevantných zdrojov, nie je možné overiť a podchytiť všetky nepresnosti. Ako uviedla samotná spoločnosť, v niektorých prípadoch môžu byť obsiahnuté informácie dokonca úplne nepravdivé.

Wikipédia je postavená na viere, že spolupráca medzi používateľmi časom zlepší kvalitu článkov, podobne ako spôsob vývoja open-source softvéru. Jej autori nemusia byť odborníci alebo mať kvalifikáciu v rámci témy, ktorú editujú. Prispievatelia sú upozornení na fakt, že ich príspevok môže byť upravený hocikým, kto si to praje (nielen administrátorom).

Nájdite si pomocou vyhľadávača Google článok o Wikipédii na Wikipédii 🙂 Dozviete sa o nej oooveľa viac.

Ako sa stať prispievateľom

Keď ako používateľ prídete na stránku wikipedia.org, získate prístup k miliónom stránok s informáciami, ktoré ponúka. Je len na vašom jazykovom vybavení, čo bude pre vás zrozumiteľné. Obsah si môžete pozerať cez filter aktuálnych udalostí, jazykový filter, vyhľadávanie cez kľúčové slová,… Ak máte chuť na malé dobrodružstvo, môžete vyskúšať nástroj „Náhodný článok“. Niečo sa určite dozviete 🙂
Ak chcete prečítané upraviť, môžete sa prihlásiť cez svoj účet, alebo upravovať obsah či zdroj anonymne.

Prispievateľom a korektorom sa môže stať každý, kto vie inteligentne písať a trochu pracovať s internetom. Čo to obnáša ďalej?
Môžete prispievať k obsahu Wikipédie anonymne (asi štvrtina článkov na Wikipédii je vytvorená anonymne, ľuďom sa nechce vytvárať účet), alebo pod svojím vytvoreným účtom. Účet vytvoríte na ľubovoľnej stránke kliknutím na položku „Vytvoriť účet“ vpravo hore. Po vypísaní požadovaných údajov sa stanete autorom najväčšej encyklopédie na svete.

Systém vám po publikovaní automaticky začne počítať príspevky, ktoré môžete kedykoľvek spätne odsledovať. Môžete vytvárať úplne nové články, upravovať existujúce, dopĺňať ich obsah či zdroje, pridávať štruktúry, robiť k nim rozcestníky, upravovať gramatické nepresnosti a mnoho iného.

Ak vás myšlienka prispievania do encyklopédie zaujala a máte predstavu, čím by ste chceli prispievať, zoznámte sa so systémom práce bližšie. Prispejete tak k slovenskému, ale aj celosvetovému rozširovaniu poznatkov… a niečo po vás ostane pre potomkov.
Stránka obsahuje komunitný portál, kde môžete nájsť najčastejšie otázky a odpovede k úprave obsahu Wikipédie. Tiež tam môžete spoznať iných redaktorov, komunikovať s adminom, klásť otázky, získať pomoc pri riešení sporov atp. Prihlásite sa doň cez „hamburger“ menu (tri čiarky nad sebou) vľavo hore.

Ako sme už uviedli, ktokoľvek sa môže na Wikipédii zaregistrovať a vytvoriť stránku o čomkoľvek, dokonca aj o sebe, napríklad. Neznamená to, že všetko bude zverejnené. Administrátor nový obsah nemusí schváliť ako relevantný (napríklad stránka o vás nemusí uspieť, ak nie ste verejne známa osoba). A tak, hoci sa váš príspevok na pár hodín v rámci Wikipédie objaví, po neschválení zmizne.

Zhrnutie

Wikipedia môže fungovať ako skvelý východiskový bod pre výskum, ktorý používateľom poskytuje základné všeobecné informácie, na ktoré je možné nadviazať kvôli potvrdeniu alebo vyvráteniu informácií spoľahlivejšími zdrojmi mimo lokality Wikipédie.

Prispievanie na Wikipédiu môže byť zmysluplnou náplňou časti vášho života, ak máte čas a chuť. A viete trochu ťukať do klávesnice. V súčasnosti už text môžete nadiktovať do počítača (napríklad do prekladača Google), prekopírovať ho do Wikipédie a naformátovať. Vyskúšajte a prispejte aj vy svojimi znalosťami do pokladnice ľudského poznania.

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *