Revolúcia v zdravotníctve: umelá inteligencia
Umelá inteligencia je technológia, ktorá svojou schopnosťou učiť sa, prispôsobovať a tiež napodobňovať ľudské rozhodovanie má potenciál spôsobiť revolúciu takmer v každom sektore. Aj v tých, ktoré sa nám javia ako veľmi zložité. Starostlivosť o zdravie je jeden zo zásadných pilierov ľudskej existencie. Nie je jednoduchá, pretože čo človek, to iný organizmus, myslenie, zvyky, psychika,… Ak sa ľudstvo rozhodne zveriť starostlivosť o svoje zdravie – a teda o svoje životy – do rúk umelej inteligencie, bude to vyžadovať etické úvahy, premyslenú a starostlivú reguláciu, a tiež nájsť spôsoby nastavenia záväzkov bezpečnosti a súkromia pacientov. Dá sa to zvládnuť?
Umelá inteligencia v zdravotníctve
Umelá inteligencia by priniesla prepracovanie tradičných systémov starostlivosti o zdravie od základu. Teda nielen presnejšiu diagnostiku chorôb a lepšie odhady úspešnosti liečebných postupov. Pretože vie zohľadniť v kratšom čase oveľa viac faktorov ako človek – lekár.
Perspektíva hovorí, že bude vedieť personalizovať liečebné plány, optimalizovať ich na konkrétne podmienky, fyziológiu, životný štýl a dokonca aj na genetickú výbavu pacienta. Zníži náklady a zlepší starostlivosť o pacienta. Keď sa nad tým zamyslíme, vidíme, že prinesie (nielen) do oblasti zdravotníctva oveľa vyššiu efektívnosť.
V prvej fáze by mohla umelá inteligencia, ktorá využíva hlboké učenie na analýzu digitálnych obrázkov z biopsií pacientov, poskytnúť klinickým lekárom kľúčové poznatky pri presnej diagnostike. Tiež by mohla navrhovať personalizované liečebné plány a na lekárovi by ostalo posúdenie a prípadné korekcie na základe svojej praxe. Zmenšil by sa počet nesprávnych diagnóz (ktorý niektoré štúdie v USA odhadujú až na 30%), znížil počet postupov, ktoré môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.
Posilnením postavenia pacientov v súvislosti s informáciami o ich chorobe by mohla umelá inteligencia zvýšiť dôveru pacientov v liečebné plány. To by mohlo viesť k poctivejšiemu dodržiavaniu liečby a v konečnom dôsledku k zlepšeniu miery prežitia.
Pohľad do budúcnosti
Pri pohľade 2-3 desaťročia dopredu vyzerá budúcnosť umelej inteligencie v zdravotníctve sľubne. Lekársky výskum založený na umelej inteligencii by mohol poskytnúť hlbší pohľad na komplexné choroby, podporiť vývoj liekov a pripraviť pôdu pre presnú medicínu. Integrácia umelej inteligencie s internetom lekárskych vecí (IoMT) by mohla uľahčiť monitorovanie pacientov v reálnom čase, vzdialenú diagnostiku a tiež personalizované intervencie. Umelá inteligencia má obrovské možnosti, ale… Každá minca má dve strany. Kto bude mať z toho finančný úžitok v rámci zdravotného poistenia? Kto bude rozhodovať o nasadení a použití pri ktorých prípadoch? A ako sa bude nakladať so získanými veľmi citlivými údajmi?
Je potrebné starostlivé zváženie mnohých faktorov, predovšetkým aby sa zabezpečila dôvera v túto technológiu, bezpečnosť pacientov, ale aj ochrana ich súkromia.
Cesta k integrácii umelej inteligencie do zdravotnej starostlivosti je plná prekážok. Keď sa na to pozrieme z technologickej strany, významnými prekážkami sú kvalita a dostupnosť relevantných údajov. Algoritmy umelej inteligencie potrebujú prístup k presným a rôznorodým súborom údajov, aby mohli účinne fungovať. Teda dôvera v nezneužitie technológie je na počiatku rozhodujúca. Pričom nejde len o dôveru v ľudí, ktorí by mohli údaje zneužiť, ale tiež zneužitie údajov samotnou technológiou.
Porozumenie tomu, čo sa deje v pozadí procesov učenia sa, transparentná komunikácia, rozsiahle testovanie a jasné demonštrácie výhod umelej inteligencie pomôžu budovaniu tejto dôvery. Ale to nestačí. Dôvera je len jeden z kamienkov mozaiky.
Regulácia a etika
V súvislosti s nasadením umelej inteligencie v zdravotníctve je nevyhnutné zaoberať sa aj regulačnými úvahami, právnymi dôsledkami a ich realizovateľnosťou v praxi. Ak vezmeme súkromie pacientov a bezpečnosť údajov ako prvoradé, bezpečnostné opatrenia a prísne dodržiavanie predpisov o ochrane osobných údajov budú absolútne nevyhnutné. Plus záruky na zaistenie bezpečnosti, účinnosti a etického používania zdravotníckych pomôcok a systémov založených na umelej inteligencii. Predtým však bude potrebné testovať a porovnávať diagnózy a výsledky navrhovaných postupov s doterajšou lekárskou praxou. Následne riešiť ako posilniť spravodlivosť vo využívaní umelej inteligencie, aby boli jej postupy v rámci zdravotnej starostlivosti dostupné predovšetkým tým, ktorí ich potrebujú a nielen tým, ktorí majú peniaze.
Vývoj v oblasti ide dopredu naozaj rýchlo. Možno až príliš rýchlo. A tak sa aj vy dožijete doby, keď o vašom zdraví nebude rozhodovať lekár, ale človek, ktorý sa rozumie počítačom a umelej inteligencii. Keď pôjde o vaše zdravie, či o váš život, budete veriť lekárovi alebo ajťákovi?
podľa BNN Breaking s použitím pôvodného obrázka