Seniori sú v online prostredí čoraz aktívnejší
Podľa posledných údajov, ktoré na tlačovej konferencii predstavil analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velič, aktuálne využívalo v roku 2023 internet až 70 percent seniorov. Tento počet je výrazným zvýšením oproti roku 2018, kedy internet využívalo len 46 percent seniorov. Tieto údaje boli súčasťou projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku 2023 – so zameraním na seniornú populáciu.
Velič ďalej rozoberal, že postup času prináša zvýšenie počtu užívateľov internetu naprieč všetkými vekovými kategóriami, pričom seniori nezostávajú pozadu. „V posledných troch rokoch sme zaznamenali významný nárast používania internetu medzi seniormi, ktorý sa teraz približuje k priemeru celej populácie,“ zdôraznil.
Digitálna súčasnosť
Analytik poukázal na to, že najbežnejším spôsobom, ako seniori využívajú internet, je prijímanie a odosielanie správ, ako aj vyhľadávanie informácií. Okrem toho, podľa jeho slov, „seniori sa čoraz viac zapájajú do digitálneho sveta prostredníctvom smartfónov, ktoré využíva skoro dve tretiny z nich.“ Na ďalších miestach sú tradičné tlačidlové telefóny a potom notebooky a laptopy.
Velič zdôraznil, že existencia technických prostriedkov ako smartfóny a počítače umožňuje seniorom rozvíjať digitálne zručnosti. „Technický priestor na rozvoj digitálnych zručností je už vytvorený,“ poznamenal.
Avšak stále existuje skupina seniorov, ktorí sa odmietajú prispôsobiť a učiť nové technológie, čo predstavuje približne 23 percent. „Je dôležité poznamenať, že podiel ľudí, ktorí sa odmietajú učiť nové technológie, postupne klesá,“ dodal Velič. Medzi bežné problémy, s ktorými sa seniori stretávajú pri používaní internetu, patrí inštalácia programov a nastavovanie základných funkcií, ako aj používanie rôznych doplnkových zariadení.
Digitálna budúcnosť
Približne tretina seniorov uvádza, že má v pláne v budúcnosti sa ďalej vzdelávať a zdokonaľovať svoje digitálne schopnosti. Napriek tomu skoro dve tretiny z nich neplánujú svoje vzdelávanie rozširovať. „Hlavným dôvodom je, že mnohí z nich nepovažujú technológie za potrebné alebo užitočné, pričom až polovica z nich si nie je vedomá výhod, ktoré by im technológie mohli priniesť,“ vysvetlil Velič.
Podľa neho niektorí seniori vnímajú digitálnu gramotnosť ako niečo, čo sa raz naučia a potom im to stačí na celý život, čo však nie je pravda vzhľadom na neustály vývoj technológií a nové služby. Tento výskum IVO realizovalo v spolupráci s partnermi a uskutočnil sa v marci tohto roku na vzorke 500 respondentov starších ako 55 rokov.